Yatak Odasında Renklerin Önemi ve Hangi Renk Olmalı?

Muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur renklerin manevi anlamları olduğunu. Hayatımıza, işimize, görüntümüze, makamımıza ve dahası, kısacası hayatımıza küçümsenmeyecek derecede etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Yatak Odasının Konumu  ve Sakin Renkler

Deniz manzarası, dağ manzarası olmazsa da olur. Her zaman açık renkler seçin.

Kırmızı: Kan basıncını arttırır. ‘Kırmızı’ kapalı ortamlarda zaman ve mekan merfumunu unutturur. Kan basıncı arttığı ve hızlı hareket edildiği için rahat hareket edilmez ve uyumak çok zor olur. Kırmızı odada yatmış bir kişi kendini dinlenmiş ve sakinleşmiş hissedemez. Çünkü kırmızı renginin insan psikolojisinde meydana getirdiği hızlı bir durum söz konusudur. Kan basıncının insan psikolojisine hırçınlık meydana getirir.

Yeşil; İnsana dinginlik verir, baş ağrısını giderir, boşluk hissi yaratır. Yatak odaları için en uygun renk açık yeşildir. Rengi tamamlayan ve uyku kalitesini yükselten en büyük etken de yatağın konumudur. Baş tarafı dünyanın dönüş yönünün tersine Güneydoğu yönüne doğru bakmalıdır.

Mavi; Renk skalasında en uzaktan görünen renktir. İç huzur verir. Öğrenme iç huzurla birlikte gelir. Kuzey ülkelerinde, okulların tüm iç boyaları, duvarları eğitim alanları mavidir. Mavi rengin ‘Öğrenme’ üzerinde çok olumlu etkisi vardır. Gökyüzünün maviliğidir hayatı yaşanır hale getiren. İbni Sina bundan bin yıl önce ‘Başın ağrıyorsa uzun süre yeşile, karnın ağrıyorsa maviye bak’ demiştir.

Sarı: Çocukta depresyon ve ağlama riskini arttırır.  Ev dizaynında, çocuk gelişimde pek tercih edilmez. Amerika’da bir üniversitede yapılan araştırmaya göre sarı odalarda yaşayan insanların icat yapamadığı, şiir yazamadığı ve huzursuz oldukları sonucuna varılmış.

Beyaz: Çoğumuzun bildiği gibi beyaz bir renk değildir fakat çok kullanılır. Saflık, iyilik ve temizliği çağrıştırır. Uyumlu renklerle uygun kombinler yapılabilir.