Nevresim Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Nevresim Takımı Nasıl Seçilmeli?

Nevresim takımları pike, çarşaf  ve yastık kılıfından oluşur. Nevresim takımları genellikle evde bulunan yastık takımlarına göre seçilir. Ülkemizde nevresim takımı genelde belli ölçülerde üretilir. Ancak nevresim takımı tercih ederken nevresim takımınızı neye göre ve nasıl seçmelisiniz?

Nevresim takımlarını takım halinde kullanmak oldukça önemlidir. Genellikle pike, çarşaf  ve yastık kılıfından oluşan nevresim takımına ekstra yorgan alarak tamamlayabilirsiniz.

Nevresim takımlarını aldığınız zaman belli yıkama talimatlarına göre yıkama yapmalısınız. Özellikle yıpranmaması ve  renginin solmaması için mutlaka belirtilen talimatlara uyarak yıkamak gerekir. Genellikle 40C de yıkanan nevresimler bu şekilde yıkandığı zaman solma yapmaz. Nevresim seçerken insanlar genellikle kalitesine bakarak almayı tercih eder.

Her nevresim kumaşı aynı olmadığı için fiyatlar da farklı olabiliyor. Pahalı, orta karar, uygun fiyatlı her bütçeye göre nevresim takımı bulabilmek mümkün. Ancak çok uygun fiyata alınan nevresimler çok kaliteli olmadığı için yeniden nevresim almak zorunda kalabilirsiniz.

Nevresim Takımı Nasıl Kullanılmalı?

Nevresim takımları çoğunlukla düğmeli, lastikli, ve fermuarlı olarak tasarlanır. Tasarıma uygun olarak yorgan veya battaniye seçimi de yapılabilir.

Nevresim takımları genellikle pamuklu, elastan, kumaş, pamuk saten olarak değişir. Nevresim takımları üretilirken kumaşların malzemesine göre üretilir. İstediğiniz  kumaşa göre özel tasarım nevresim takımı yaptırabilir veya hazır olanlarından alabilirsiniz.

En çok tercih edilen pamuk nevresim takımı ve keten nevresim takımlarıdır. Bazı kumaşlar çok daha kaliteli olduğu için oldukça fazla konfor sağlar. Genellikle sentetik olanlar çok tercih edilmez. Özellikle alerjisi olan kişiler pamuk ve keten kumaş tercih edebilir. Bu tarz nevresim takımları genelde alerji yapmaz. Nevresim takımı aldığınız zaman etiketinde bulunan yıkama ve kullanma talimatına bakmanız da fayda var.

Nevresim Takımında Kumaş Tipi Neden Önemlidir?

Rahat bir uyku için iyi bir nevresim takımına herkes ihtiyaç duyar. Ancak bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli şey kumaş tipidir. Kumaş tipini kendi ihtiyaçlarınıza göre belirlemek mümkün. Kumaş tipleri hakkında çok fazla bilginiz yoksa eğer mutlaka aldığınız yerden veya bilen birisinden bilgi almanızda fayda var. Aksi halde kumaş çok hızlı bir şekilde eskir ve yeni nevresim satın almak zorunda kalırsınız.

-Kullanılan pamuk ranforce kumaş tipi pamuktan üretilmiştir. Genellikle çevre dostu olan bir kumaş tipi olduğu için hava geçirgenliği de oldukça yüksektir. Çoğunlukla yaz aylarında tercih edilir.

-Pamuk poplin kumaşı daha az hafiftir ve pratik olması nedeniyle de oldukça fazla tercih edilir. Pamuk poplin kumaş kolay kolay buruşmadığı için bu kadar hafiftir. Aynı zaman da hemen solmayan bir kumaş tipidir.

-Pamuk saten kumaşı genellikle serin tutar bir kumaş türüdür. Aynı zamanda saç ve cildi koruduğu için de çok fazla tercih edilir.

İyi bir uyku tipi için kumaş türünü iyi bir şekilde belirlemek gerekir. Özellikle nevresimleri aldığınız yer oldukça önemlidir.

Nevresim Seçerken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Nevresim takımları tek kişilik ve çift kişilik olarak satılır. Bazı insanlar nevresim alırken internetten tercih ederken bazıları ise ürünlere dokunarak ve görerek almayı tercih eder. Nevresim seçerken birçok şeyi göz önünde bulundurmak gerekir. Nevresim alırken mutlaka yatak ölçünüze göre almalısınız. Ülkemizde yatak ölçüleri genel olarak aynıdır.

Ancak büyük nevresim takımı da tercih edebilirsiniz. Nevresim seçimin renk ve desenlerde oldukça önemlidir. Birçok insan genellikle sevdiği ve oda ve mobilya renklerine uyumlu renkleri tercih eder. Çünkü odanın uyum içinde olmasını ister. Pamuk olmayan nevresim takımları aşırı derece de kaşıntı yapabileceği için seçim yaparken dikkatli olmanız gerekir.